Gelsomino i Zoppino zabawiali się przez dłuższy czas czytaniem „Kłamcy doskonałego”. Była tam również strona poświęcona poezji, na której wydrukowano następujący wiersz:
„Spytał kuchcik raz łososia
(spotkał go na szosie):
- Wiesz, jak smaczne są kamienie
w cytrynowym sosie?
A gdy już obliżesz usta
Po tym daniu słodkim,
Jakże miło czyścić zęby
Zardzewiałym młotkiem!”
O czym jest ta książka?
Choć Gelsomino to młodzieniec na pierwszy rzut oka taki jak inni, to dysponuje nadludzko mocnym głosem. Gdy śpiewa gruszki lecą z drzew, szyby pękają, fruwają peruki i kapelusze. Pewnego dnia Gelsomino postanawia ruszyć w świat. Trafia do Kraju Kłamczuchów, w którym: „nawet zwierzęta musiały nauczyć się kłamać. Psy miauczały, koty szczekały, konie mruczały, a lwa który siedział w klatce (…) zmuszono do pisków, bo jego ryk przydzielono myszom”. A wszystko dlatego, że kraj ten został podbity przez pirata Giacomone, który mianował się królem i bardzo chciał, żeby wszyscy zapomnieli o jego przeszłości. Gelsomino wraz z poznanym po drodze kotkiem Zoppino zostają rzuceni w wir rewolucyjnych wydarzeń. Czy głos Gelsomina pomoże znieść dyktaturę kłamczuchów?
Ważne
Polecamy wam tę nieco zapomnianą, a jakże aktualną powieść. Ta pełna humoru i wdzięku książka w świetnym przekładzie Hanny Ożogowskiej i ilustracjami Szancera, nie zestarzała się nic a nic. Napisana wyszukanym językiem obfitującym w oryginalne piosenki i wierszyki, historia o skutkach kłamstwa i dyktatorskich rządów, pokazuje czym jest autorytet i jak można sobie na niego zasłużyć lub wręcz przeciwnie, bezpowrotnie go utracić. Z lektury płynie przynajmniej jeden bezcenny wniosek: mocny (zarówno w przenośni jak i dosłownie) głos jednostki może okazać się skuteczną bronią w walce z zakłamaniem, również w szerszym społecznym wymiarze.
Tematy do rozmowy:
Jakie mogą być skutki kłamania?
Jakie cechy powinna mieć twoim zdaniem osoba, która rządzi krajem?
Dlaczego ludzie czasami akceptują rządy takich ludzi jak Giacomo?
Jak można zmienić takie rządy?
Co mogą zrobić w tej sprawie pojedyncze osoby?
A co możemy zdziałać razem?
Dalsze inspiracje
„Jedyna taka Ester”, „Co to właściwie jest demokracja?”, „Dyktator”