„Przecież jesteśmy takie same – powiedziała – jestem tylko małą dziewczynką, tak samo jak ty. To przypadek, że ja nie jestem tobą, a ty nie jesteś mną!”
O czym jest ta książka?
„Mała księżniczka” opowiada historię wychowywanej w zbytku i miłości dziewczynki, która za sprawą zawirowań losu musi zmierzyć się z samotnością, biedą i głodem. Siedmioletnia Sara – bystra, serdeczna i obdarzona niezwykłą wyobraźnią panienka – przybywa z Indii Zachodnich do Londynu na pensję surowej panny Minchin. Ze względu na swoje zdolności i majątek ojca, dziewczynka zostaje uznana za „pokazową wychowankę”. W szkole zaprzyjaźnia się z rozkapryszoną Lotką, niezdarną Ermengardą i pokojówką Rózią. Sytuacja Sary zmienia się drastycznie wraz z nadejściem wiadomości o bankructwie i śmierci jej ojca. Z dnia na dzień wszystkie dawne przywileje zostają jej odebrane i zaczyna pełnić funkcję dziewczyny do pomocy. Trudne wyzwania znosi za pomocą wyobraźni i hartu ducha. Postanawia dalej “być księżniczką”, co pomaga jej zachować nadzieję i przetrwać najgorsze chwile.
Warto wiedzieć
“Mała księżniczka” wydana po raz pierwszy na początku XX wieku, zaliczana jest do klasyki literatury dziecięcej. Pomimo upływu czasu wiele wątków tej historii jest zaskakująco aktualnych, a jej bohaterka Sara to oryginalna i wielowymiarowa postać – dzielna i empatyczna dziewczynka, która niezależnie od sytuacji stara się postępować w zgodzie ze swoimi wartościami. Pomimo nieoczekiwanych, nagłych i dramatycznych zmian w jej życiu, Sara potrafi nadal okazać życzliwość innym i wystąpić w obronie słabszych od siebie. Przyjaźń z innymi dziewczynkami, solidarność i moc wyobraźni pomagają jej przetrwać najtrudniejsze chwile.
Choć w książce podkreślane jest dobre wychowanie i miłe obejście Sary, widzimy ja również w sytuacjach, gdy odczuwa negatywne emocje: złość, frustrację i zniechęcenie. Autorka z wyczuciem pokazuje życie dzieci, doświadczających zaniedbania i ubóstwa, zmuszonych do żebrania lub pracy zarobkowej. Pokojówka Rózia, mimo że jest w tym samym wieku, co wychowanki pensji, musi ciężko pracować na swoje utrzymanie.
Książka, pomimo ponadczasowego przesłania, jest w niektórych aspektach anachroniczna. Zwraca m.in. uwagę sposób przedstawienia w powieści dorosłych bohaterów – kobiety są tu w większości bezwzględne i pozbawione inteligencji zaś mężczyźni ujmujący i zasługujący na wybaczenie niezależnie od sytuacji.
Tematy do rozmowy
Co to znaczy “być księżniczką”?
Co w życiu Sary się zmieniło a co udało jej się zachować?
Jak wyobraźnia może nam pomóc w różnych momentach w życiu?
Jak możemy pomóc tym, którzy są w gorszej sytuacji od nas?
Czy wiesz, że w nawet w dzisiejszych czasach, w niektórych krajach dzieci muszą pracować? Czy ty znasz jakieś dziecko, które pracuje?
Dalsze inspiracje:
„Lodówka Zosi”
„Jedyna taka Ester”
„Pamiętnik Lottie”
„Babcia na jabłoni”
„Niekończąca się historia”