„Feminizm, moja droga, to pogląd, który głosi, że nikt nie rodzi się kobietą, tylko się nią staje. I że ma przechlapane ten, kto się nią stanie w świecie, w którym faceci ciągle jeszcze urządzają konkursy na pasztety.”
O czym jest ta książka?
Astrid, Hakima i Mireille zostają odpowiednio Złotym, Srebrnym i Brązowym Pasztetem Roku w konkursie na najbrzydszą dziewczynę w szkole, przeprowadzonym na Facebooku przez jednego z gimnazjalistów. Efekt tego niechlubnego zwycięstwa okaże się jednak zupełnie odwrotny do zamierzonego. Zakompleksione, niezbyt szczęśliwe i dosyć samotne do tego czasu dziewczyny postanawiają zjednoczyć siły i ruszają na rowerach do Paryża sprzedając po drodze paszteciki własnej roboty. Dzięki temu nagłaśniają ważną dla nich sprawę, zyskują fanów w całej Francji, nabierają pewności siebie i pokazują, gdzie leży prawdziwa siła kobiet. W wyprawie towarzyszy im niepełnosprawny brat jednej z bohaterek, dla którego podróż okaże się równie przełomowa.
Warto wiedzieć
We Francji „Pasztety do boju!” stały się bestsellerem i zdobyły szereg nagród, w tym tytuł Najlepszej Młodzieżowej Książki Roku 2015 oraz prestiżową Prix Sorcières. Napisana bez cenzury, książka w realistyczny sposób pokazuje czarną stronę gimnazjalnej rzeczywistości – brak tolerancji i wrażliwości wobec osób, nieprzystających do standardów grupy. Autorka z dużym poczuciem humoru dotyka w książce trudnych tematów takich jak: hejt, wykluczenie, bodyshaming, obsesja na punkcie wyglądu. Przeciwwagą dla tych zjawisk jest budująca się między głównymi bohaterkami przyjaźń, która pomaga odzyskać poczucie podmiotowości i sprawczości.
Tematy do rozmowy
Czy wobec kobiet i mężczyzn stawia się takie same wymagania odnośnie wyglądu?
Dlaczego dochodzi do hejtu? Jak można temu przeciwdziałać? Co robić, jeśli taka sytuacja dotknie ciebie?
Dlaczego warto działać razem?
Dlaczego warto rozmawiać, zwłaszcza na trudne tematy?
Dalsze inspiracje:
„Biegnij moje serce, biegnij!”
„Żółwie aż do końca”
film „Mała Miss”