Jakub Szczęsny jest wybitnym architektem, wykładowcą, ilustratorem, projektantem m.in słynnego Domu Kereta, który jest w stałej kolekcji MoMA. Jak na jego sukcesy zawodowe wpłynęło czytanie? Jak książki wpływają na kompetencje przyszłości? Jakuba Szczęsnego pyta Edyta Plich, współautorka Alternatywnej Listy Lektur.
Jego fantazję ukształtowała literatura science-fiction, krytyka architektoniczna i beletrystyka z biblioteki rodziców. „Jestem za to rodzicom bardzo wdzięczny” – mówi Jakub Szczęsny, architekt, projektant słynnego Domu Kereta, czyli najwęższego domu na świecie.
Spotkanie z literaturą zaczęło się dla niego w przepastnej bibliotece rodziców. „Rodzice otoczyli mnie ogromną ilością literatury, w tym albumów, ale także beletrystyki i krytyki architektonicznej. Zafascynował mnie Bruno Schulz, a to otworzyło drogę do XIX-wiecznych symbolistów. Ważna jest też książka Alfreda Kubina „Po tamtej stronie” i „Dom. Krótka historia idei” Witolda Rybczyńskiego” – wymienia architekt, pytany o to, jak na jego życie zawodowe wpłynęły przeczytane książki.
Jakub Szczęsny przyznaje, że czytanie nadal jest dla niego bardzo ważne. Zajmuje dużo czasu, wypełnia wolne chwile. Dla niego to także narzędzie bliskości między rodzicami a dziećmi. Architekt dużo czyta swoim synom. Także książki znane w jego dzieciństwie takie jak przygody Pana Samochodzika, Muminki, książki Astrid Lindgren. „Głośne czytanie książek dzieciom daje bliskość w relacji rodzic-dziecko, która dzisiaj jest deficytowa” – podkreśla rozmówca Edyta Plich.
W jaki sposób książki wpływają na sukces zawodowy? Jak czytanie wpływa na nasze kompetencje przyszłości? Między innymi o to Edyta Plich pyta swoich rozmówców w cyklu podcastów „Leaders are readers”. Gościem tego odcinka jest Jakub Szczęsny.