Wybierz klasę
Przedszkole P
Podstawówka 1-3 4-6 7-8
Liceum 3-4 1-2
Pobierz całą listę

Staszek Dutka

Radio dla Ciebie, podcast, Alternatywna Lista Lektur, Edyta Plich, Staszek Dutka
Alternatywna Lista Lektur w RdC
Edyta Plich
Staszek Dutka
28.02.2024
Alternatywna Lista Lektur, dzikie lektury Dzikie Lektury. Folwark zwierzęcy, czyli koń Boxer, przodownicy pracy i chiński tang ping W tym odcinku skupiam się na jednym bohaterze Folwarku Zwierzęcego, koniu Boxerze, opowiadam o komunistycznych i kapitalistycznych przodownikach pracy oraz o niezwykłym chińskim ruchu społecznym "tang ping"
Dzikie Lektury. Buszujący w zbożu, czyli Lennon, Holden i dzieci kwiaty Co mają ze sobą wspólnego John Lennon, Holden Caulfield, cadillac i dzieci kwiaty? Co dzieje się w głowie buntownika? Dokąd prowadzi podróż inicjacyjna? W drugim odcinku podcastu DZIKIE LEKTURY Staszek Dutka opowiada o powieści „Buszujący w zbożu” J.D.Salingera
Alternatywna Lista Lektur, dzikie lektury Dzikie Lektury. Erich Fromm, Putin i narcyzm dyktatorów W 20. odcinku swojego podcastu Staszek Dutka skupia się na narcyzmie jako zburzeniu, które dopada ludzi władzy. Dlaczego narcyzm, który potocznie wydaje się dość sympatyczną cechą ludzką polegającą na nadmiernym umiłowaniu samego siebie, może stać się bardzo niebezpieczny dla otoczenia? A to wszystko dzięki książce Ericha Fromma pt. "Serce człowieka", w której autor analizuje przypadki XX-wiecznych dyktatorów – między innymi Hitlera i Stalina. Staszek Dutka pokazuje też, w jaki sposób do galerii tych patologicznych osobliwości można dołączyć Władimira Władimirowicza Putina, . Przy okazji przypomina satyryczną piosenkę Wojciecha Młynarskiego pt. "Po co babcię denerwować", w której tytułowa babcia wydaje się być metaforą ludzi z najwyższego szczebla władzy. Polecamy.
Alternatywna Lista Lektur, dzikie lektury Dzikie Lektury. Czy za sto lat będziemy mówili po polsku? Prognozy naukowe pokazują, że spośród obecnie istniejących w świecie 6000 języków, do końca XXI wieku przetrwa jedna dziesiąta. A zatem 5400 języków zniknie, a przetrwa tylko 600. Czy wśród tych 5400, które mają być zapomniane, nie będzie przypadkiem języka polskiego? W 22. odcinku podcastu DZIKIE LEKTURY Staszek Dutka przytacza tezy z eseju Bronisława Geremka pt. "Język żyje", eseju, który ukazał się w Tygodniku Polityka w roku 2000 i w którym autor stawia pytanie: Czy za sto lat będziemy mówili po polsku?
Alternatywna Lista Lektur, dzikie lektury Dzikie Lektury. Kim jesteś ruskij cieławieku? cz. 1 W 15. odcinku podcastu DZIKIE LEKTURY Staszek Dutka, który na co dzień jest nauczycielem, opowiada, jak przyniósł na lekcję opowiadanie Antoniego Czechowa pt. Śmierć urzędnika i usłyszał pytanie od uczniów: „A dlaczego czytamy literaturę rosyjską? Czy nie powinniśmy jej bojkotować?” Posłuchajcie, jak autor poradził sobie z ideą cancell culture w szkole. Również o tym, jaki wizerunek „ruskiego cieławieka” przedstawia Czechow, a jaki Adam Mickiewicz. I do kogo odnosi się robiące ostatnio furorę określenie: „jednorazówki”…
Alternatywna Lista Lektur, dzikie lektury Dzikie Lektury. Kim jesteś ruskij cieławieku? cz. 2 „Poznałem niedawno mężczyznę, który przez wiele lat jeździł tirem po byłych republikach sowieckich. Opowiadał, jak zatrzymał go jakiś rosyjski policjant i wypisał mu mandat. - Pokaz mi dowód, że przekroczyłem prędkość! – próbował się bronić ten mój znajomy. Tamten wyciągnął pistolet i przyłożył mu do głowy” – fragment podcastu. W 16. odcinku DZIKICH LEKTUR Staszek Dutka pokazuje, jak "ruskiego cieławieka" portretują - Mickiewicz w III cz. Dziadów oraz Ryszard Kapuściński w "Imperium.
Early Stage baner
Alternatywna Lista Lektur, dzikie lektury Dzikie Lektury. Czuły narrator, czyli fikcja, nieśmiertelność i symulatory „Na tym generalnie polega literatura: pisarz zmyśla, pisarz kłamie, a czytelnik mu za to płaci. Czytelnik chce, aby pisarz kłamał na tyle pięknie i przekonująco, by dało się w te kłamstwa choć przez chwilę uwierzyć” - fragment podcastu. W 26. odcinku podcastu DZIKIE LEKTURY Staszek Dutka zagląda do książki Olgi Tokarczuk pt. „Czuły narrator” i odpowiada na pytania: Czym jest fikcja? Po co czytamy? I czy książki mogą być symulatorami?
Alternatywna Lista Lektur, dzikie lektury Dzikie Lektury. Tuwim, Rosja i Lady Makbet Dlaczego Tuwimowi odmawiano przed wojną prawa do bycia Polakiem? Jak sobie radził z publicznymi atakami? Jaką niezwykłą ideę wymyślił? Co ważnego o współczesnej Rosji i rosyjskim języku mówi pisarz Sergiej Lebiediew? W 25. odcinku DZIKICH LEKTUR Staszek Dutka przywołuje książkę Lebiediewa pt. "Granica zapomnienia". No i co z tym wszystkim ma wspólnego szekspirowska Lady Makbet? Zapraszamy do słuchania.
Alternatywna Lista Lektur, dzikie lektury Dzikie Lektury. Nigdziebądź, czyli kiedy trafiasz do snu, z którego… Dlaczego Hamlet nie ma odwagi popełnić samobójstwa? Co Richard Mayhew ma wspólnego z Hamletem? Co się dzieje, kiedy trafiamy do snu, z którego nie umiemy się wydostać? Po co wymyślamy w literaturze równoległe światy? Na te i inne pytania otrzymujemy podpowiedzi w 24. odcinku podcastu DZIKIE LEKTURY poświęconemu powieści Neila Gaimana pt. Nigdziebądź - utworu, który Andrzej Sapkowski uznał za kamień milowy w historii literatury fantasy.
Early Stage baner