„Wyruszyłam na poszukiwanie wejścia do przejścia podziemnego, ale tym razem lepiej się przygotowałam. Wzięłam ze sobą scyzoryk i busolę Augusta, latarkę dziadziusia, manierkę z wodą i paczkę moich ulubionych kruchych ciasteczek (prostokątnych herbatników, które mają cztery rogi przypominające uszy, czterdzieści osiem guzków po bokach i są ozdobione dwudziestoma czterema kropkami ułożonymi w cztery rzędy i sześć kolumn.”
O czym jest ta książka?
Życie 7 – letniej Cezaryny i 14-letniego Augusta Marsów zostaje wywrócone do góry nogami w dniu, w którym ich ojciec ginie w wypadku samochodowym. Wraz z matką,
rodzeństwo przeprowadza się do Bretanii, do pełnego tajemnic domu babci i dziadka. Nowe życie obfituje w wyzwania i zaskakujące zwroty akcji, za sprawą których Cezaryna i August odkrywają, czym tak naprawdę zajmuje się ich rodzina. Oboje podejmują wyzwanie kontynuowania rodzinnej powinności, stając się strażnikami prawdy, ukrytej w książkach i tropicielami tych, którzy chcą ją zniszczyć.
Ważne
„Mój brat strażnik” to pierwszy tom serii „Podpalacze książek” powieściowego debiutu Marine Carteron, archeolożki, historyczki sztuki, nauczycielki. Autorce udało się stworzyć ciekawy, obfitujący w historyczne i literackie odniesienia świat, w którym poruszają się aktywni i pełni siły sprawczej, dziecięcy bohaterowie. Proces ich dorastania (próba zrozumienia samego siebie, dystansowanie się do świata dorosłych, szukanie swojego miejsca w grupie, pierwsze miłosne wzloty i upadki) pokazany jest bez zbędnych upiększeń szczerze i z dużą dozą ironii. Główni bohaterowie, Cezaryna i August, stanowią wspaniały przykład współdziałającego rodzeństwa, traktującego siebie z czułością i zrozumieniem pomimo występujących między nimi różnic wieku, charakteru, zdolności i sposobu patrzenia na świat. W książce skonfrontowane są dwa modele rodziny. W jednej z nich mówi się o trudnych relacjach i wypracowuje partnerski model relacji, uwzględniający różne punkty widzenia, w drugiej dominuje autorytarne wychowanie i przemoc.
Tematy do rozmowy:
W jaki sposób ludzie różnią się między sobą? Jak znaleźć porozumienie pomimo tych różnic?
Co to jest tolerancja i jak można ją praktykować na co dzień?
Co to jest autyzm?
W jaki sposób ludzie okazują sobie, że są dla siebie ważni?
Jakie są zalety wspólnego działania?
Czym jest odpowiedzialność?
Co różni przyjaciela, przyjaciółkę od innych osób, które znamy? Co możemy dać swoim przyjaciołom, co chcielibyśmy od nich otrzymać?
Rodzina to miejsce, w którym każdy z nas powinien czuć się bezpiecznie.
W jakich warunkach możemy się tak poczuć?
Co stanowi o tym, że jest się rodziną?
Dalsze inspiracje:
„Żółwie aż do końca”
„Pasztety, do boju!”
„Mój brat strażnik”
„Nienauczalni”