O czym jest ta książka?
Winter jest niezwykle grzecznym psem i zupełnie nie wiadomo, dlaczego Henryk bywa z niego niezadowolony a sąsiedzi uciekają w popłochu. W każdym razie Winter zupełnie nie rozumie ludzi i ich dziwnych krzyków, gdy on tylko chce “porozmawiać” z innym psem lub gdy wbiega na boisko za tą dziwną okrągłą białą kością. Nawet Hanka, która Wintera zawsze broni, czasem rozkłada ręce. Ale dlaczego? Przecież on, Winter, nic złego nie zrobił.
Przygody Wintera (a kolejnych tomach także kolejnego psa i kotów) to nieustająca komedia pomyłek i wzajemnych nieporozumień na linii pies-reszta świata. To także doskonała okazja, by zastanowić się, czy każdy może być właścicielem psa pociągowego i dlaczego niektóre rasy są uznawane za trudne. Henryk i Hanka nie poddają się w próbach wychowania swojego pupila, choć ostatecznie to on wychowuje ich, ale robi to tak zabawnie, że nie sposób mu nie kibicować.
Ważne
Seria książek o Winterze, poza swoją zabawną treścią, pokazuje jak ważne jest przemyślenie decyzji o zwierzęciu i jak trudne może być życie ze zwierzakiem, który nie daje się poskromić nawet najlepszemu behawioryście. Wspólne czytanie przygód szalonego malamuta jest doskonałą okazją do rozmowy o odpowiedzialności za zwierzęta i konsekwencji pojawienia się ich w naszym życiu.
Tematy do rozmowy
Co byś zrobił/zrobiła, gdyby przez cały jeden dzień dorośli nie mogli cię kontrolować?
Jak zaopiekować się zwierzęciem, które jest inne niż sobie wyobrażaliśmy?
Co można zrobić przed adopcją zwierzaka, by uniknąć jak najwięcej przyszłych rozczarować i problemów?
Jakie są twoje sposoby na pomaganie zwierzętom?
Dalsze inspiracje:
“Drań, czyli moje życie z jamnikiem”
“Baltic. Pies, który płynął na krze”
Do wspólnego obejrzenia: “Dzień na tak”, reż. Miguel Arteta