Wybierz klasę
Przedszkole P
Podstawówka 1-3 4-6 7-8
Liceum 1-2 3-4
Pobierz całą listę
Wróć do wyników wyszukiwania
Mira Lobe „Babcia na jabłoni”
Tłumaczenie: Maria Kurecka
Ilustracje: Mirosław Pokora
Alternatywna Lista Lektur, Babcia na jabłoni
Dostępne:
Dwie siostry
„- Trzymaj lasso w pogotowiu, Andi! – zawołała babcia – I upatrz sobie konia, którego chcesz! Ja chciałbym białego, bo wtedy wydawałabym się podobna do królewny.
Andi chciał konia czarnego. Chciał być podobny do herszta rozbójników. Na samym czele całego stada, jako pierwszy biegł kary koń. Oczy jego i kruczoczarna sierść lśniły, a tak ogniście i dumnie podrzucał łbem, że Andi postanowił sobie: ten – albo żaden!”

O czym jest ta książka?

Wszystkie dzieci na ulicy miały babcię. Niektóre nawet dwie. Tylko Andi nie miał babci – i bardzo się z tego powodu martwił. Pewnego dnia chłopiec postanawia wdrapać się na jabłoń rosnącą w ogrodzie, a tam siedzi sobie najprawdziwsza babcia – z szelmowskim uśmiechem i loczkami. Ta elegancka dama w kapeluszu z piórami, wielbicielka hot dogów i waty cukrowej, okaże się wspaniałą towarzyszką w najdzikszych przygodach. Andi spędza czas na morskich okrętach i dzikich stepach, i nie przejmuje się tym, że nikt z jego najbliższych mu nie wierzy.

Warto wiedzieć

„Babcia na jabłoni” to pełna fantazji opowieść o potrzebie bliskości i zrozumienia, marzeniach i ich zetknięciu z rzeczywistością. Książka dotyka tematu wymyślonych przyjaciół – zjawiska tworzenia fikcyjnych postaci, o których dziecko mówi z takim przekonaniem i zaangażowaniem, jak gdyby istniały one naprawdę. Skąd się mogą brać takie potrzeby i jaka jest ich rola – to właśnie pokazuje nam ta opowieść. W ksiażce występują dwie wspaniałe i uzupełniające się nawzajem seniorki. Babcie mogą być naprawdę nieobliczalne! Napisana prostym językiem, z dużym poczuciem humoru, z dużymi literami do samodzielnego czytania i pięknymi ilustracjami.

Tematy do rozmowy

Lubisz sobie czasem pomarzyć?
Jakie zabawy są fajne w pojedynkę, a kiedy miło jest mieć towarzystwo?
Znasz kogoś podobnego do Babci na jabłoni?
A co myślisz o drugiej babci, która pojawia się w tej historii?

Dalsze inspiracje:

„Niekończąca się historia”, „Czy umiesz gwizdać, Joanno?”, „Jedyna taka Ester”