Wybierz klasę
Przedszkole P
Podstawówka 1-3 4-6 7-8
Liceum 1-2 3-4
Pobierz całą listę
Wróć do wyników wyszukiwania
Anne-Cath. Vestly „8+2 i ciężarówka”
Tłumaczenie: Adela Skrentini
Ilustracje: Marianna Oklejak
Alternatywna Lista Lektur, 8+2 i ciężarówka
Dostępne:
Dwie Siostry
„Mama i tata też byli bardzo zmęczeni, ale nie mogli się jeszcze położyć. Musieli na jutro przygotować osiem tabliczek z tektury. Tabliczki miały wisieć na szyjach dzieci. Na każdym szyldziku wypisane zostało imię. Babcia nie wiedziała nawet, ile ich jest, a cóż dopiero mówić o tym, żeby pamiętała, jak mają na imię.”

O czym jest ta książka?

Ósemka dzieci mieszka z rodzicami w mieszkaniu tak małym, że na noc muszą rozkładać materace na całej podłodze, a ich babcia, kiedy wpada w odwiedziny, śpi na kuchennych szafkach. Życie rodziny pełne jest przygód, ciepła i humoru, chociaż zdarza się, że ktoś jest tak zły, że musi wyjść przebiec się wokół dzielnicy. Dzięki swojej otwartości i serdeczności dzieci nawiązują nowe przyjaźnie (m.in. ze złodziejem ciężarówki i uciążliwą sąsiadką). Rodzina wspólnie rozwiązuje różne problemy. Zdanie wszystkich brane jest pod uwagę, bo przecież nigdy nie wiadomo, kto wpadnie na najlepszy pomysł – może tym razem będzie to dwuletni Morten… Mimo trudnych warunków materialnych rodzice starają się, żeby dzieci nie czuły się wykluczone z życia rówieśników. W razie potrzeby organizują spontaniczne parodniowe wakacje lub wspaniałe przyjęcie dla jednego gościa.

Warto wiedzieć

Siedmiotomowa seria „8+2” zaliczana jest w Norwegii do klasyki literatury dziecięcej. Opowiada o losach wielodzietnej rodziny, żyjącej w skromnych warunkach, ale nadrabiającej brak przestrzeni i pieniędzy pomysłowością oraz humorem. Rodzeństwo składa się z czterech chłopców i czterech dziewczynek, wszyscy są równorzędnymi bohaterami powieści. Każdy w rodzinie, niezależnie od wieku i płci, ma swój wkład w życie domowe i codzienne obowiązki. Równie demokratycznie autorka traktuje pozostałych bohaterów – głosu udziela nawet… ciężarówce! Dzieci mają świadomość swojej sytuacji ekonomicznej. Rodzeństwo donasza po sobie ubrania, a jedyna rzecz, której po nikim nie dziedziczą, to własna miednica, w której się myją i piorą co wieczór swoje rzeczy. Chociaż rodzice prezentują tradycyjny podział ról – tata zarabia, rozwożąc towary ciężarówką, mama pracuje w domu – to ciężka praca mamy jest przez wszystkich zauważona i doceniona.

Tematy do rozmowy

O czym w rodzinie można decydować wspólnie? O czym ty decydujesz w domu? O czym chciałabyś/ chciałbyś decydować?
Jak dzielicie się obowiązkami w domu?
Czy pieniądze są ważne? Do czego są niezbędne, a kiedy możemy się bez nich obejść?
Co to znaczy oceniać ludzi po pozorach?

Dalsze inspiracje:

Dzieci z Bullerbyn, Mała Księżniczka