„– I uważaj, żeby nie zabłądzić w lesie – ciągnął Mattis. – A co mam robić, jak zabłądzę? – zapytała Ronja.- Odnaleźć właściwą ścieżkę. – Aha – powiedziała Ronja. – I uważaj, żeby nie wpaść do rzeki. – A co mam zrobić, jeśli wpadnę do rzeki? – spytała Ronja. – Pływać.”
O czym jest ta książka?
W pewną burzową noc, w na poły zrujnowanym zamku, przychodzi na świat Ronja – córka wodza zbójników. Dziewczynka rośnie otoczona miłością. Wychowywana ze swobodą, dużo czasu spędza na samodzielnych wędrówkach po magicznym lesie. Poznaje tam niezwykłe stworzenia, przeciera szlaki, oswaja lęki. Jej harmonijne dzieciństwo zostaje zakłócone przez pojawienie się, w okolicy, konkurencyjnej bandy rozbójników. Ronja zaprzyjaźnia się z Birkiem, synem herszta. Dzieci połączy więź silniejsza niż wrogość panująca między ich rodzinami. Ronja podejmuje pierwsze, trudne decyzje i konfrontuje się z wartościami wyznawanymi przez jej ojca. W końcu, w obliczu narastającego konfliktu Ronja i Birk wyprowadzają się do lasu. Wśród oszałamiającej i groźnej przyrody, dzieci poznają smak samodzielnego życia. stawia czoła panującemu dokoła złu.
Warto wiedzieć
“Ronja, córka zbójnika” to ostatnia książka Astrid Lindgren. Ta ponadczasowa historia jest apoteozą dzikiego, nieskrępowanego dzieciństwa i hołdem złożonym przyrodzie. Opowiada o odkrywaniu świata i szukaniu własnych ścieżek, a także o relacjach z rodzicami, dojrzewaniu, miłości i przemijaniu. Ronja jest postacią wyjątkową – wolną, samodzielną i mądrą dziewczynką, dojrzalszą od niejednego dorosłego. Obdarzona przez rodziców dużą swobodą, sama zdobywa doświadczenia i wysnuwa na ich podstawie własne wnioski. Mimo młodego wieku podejmuje trudne decyzje dotyczące wyznawanych przez nią wartości, musi też przeciwstawić się ukochanemu ojcu. W książce pojawia się temat śmierci bliskich osób. Ronja, żyjąc w lesie, poznaje rytm natury i związany z nim smutek przemijania. Osią fabularną książki jest relacja Ronji z ojcem, ale równie ważną postacią jest matka dziewczynki, Lovis. Ta silna i szanowana przez zbójecką wspólnotę kobieta, trzyma w ryzach całą bandę nieokrzesanych awanturników wraz z ich impulsywnym i porywczym hersztem.
Tematy do rozmowy:
Co sądzisz o Ronji? Czy chciałbyś/ chciałabyś się zaprzyjaźnić z kimś takim jak Ronja czy Bjork? Jak moglibyście razem spędzać czas?
Czy lubisz las? Możesz sobie wyobrazić jakąś fajną przygodę z twoim udziałem, w lesie?
Rodziny często różnią się między sobą? Jaka jest rodzina Ronji? Kto do niej należy? Czy przypomina twoją rodzinę?
Jak myślisz, dlaczego Ronja tak lubiła przebywać z Łysym Perem?
Dalsze inspiracje:
„Lew, czarownica i stara szafa”
„Jedyna taka Ester”
„Matylda”