„Przez następnych parę popołudni pani Nowelka nie mogła oderwać wzorku od małej dziewczynki, siedzącej w wielkim fotelu w drugim końcu sali z książka na kolanach. Matylda musiała ją trzymać na kolanach, ponieważ nie miała siły utrzymać jej pionowo. Czytała więc, pochylając się do przodu. Był to zaiste dziwny widok: malutka, ciemnowłosa osóbka, siedząca w fotelu z nogami wiszącymi wysoko nad podłogą, całkowicie pochłonięta cudownymi przygodami Pipa i Panny Havisham w jej spowitym pajęczynami domu, oczarowana pięknem słów Dickensa.”
O czym jest ta książka?
Matylda w wieku trzech lat sama nauczyła się płynnie czytać. Również najtrudniejsze rachunki nie sprawiają jej większej trudności. Jednak rodzice Matyldy nie są w najmniejszym stopniu zainteresowani tymi przejawami geniuszu. Wręcz przeciwnie, traktują swoją zdolną córkę jako źródło problemów i najchętniej by się jej pozbyli. Państwo Piołunowie mają w życiu ważniejsze sprawy niż zajmowanie się dziećmi: tata Matyldy trudni się oszukiwaniem klientów w swoim warsztacie samochodowym, a matka całymi dniami gra w Bingo. W tej sytuacji, Matylda postanawia sama zorganizować sobie życie. Poznaje tajniki gotowania i zapisuje się do biblioteki. W końcu udaje jej się nawet dostać do szkoły. Styka się tam z panią Pałką – nieznosząca dzieci, okrutną dyrektorką. Dysponująca magicznymi mocami Matylda, z pomocą przyjaciół i empatycznej wychowawczyni, pani Miodek, stawia czoła panującemu dokoła złu.
Warto wiedzieć
Roald Dahl to jeden z bardziej oryginalnych twórców literatury dziecięcej. Znany jest z tego, że nazywa rzeczy po imieniu, nie upiększa rzeczywistości, wręcz przeciwnie – potrafi być dosadny w opisie ludzi i zjawisk (pojawiły się nawet postulaty, aby jego książki ocenzurować, gdyż zdaniem niektórych nie nadążają one za duchem czasu). Zarazem jednak, styl Dahla charakteryzuje się ironią i absurdalnym poczuciem humoru, bogactwem języka, fantazją. Jego powieści pełne są zabawnych wierszyków i piosenek. Dzięki temu, choć w trakcie lektury dziecko styka się z opisami przemocy, biedy czy wykluczenia społecznego, nie dzieje się to w sposób nadmiernie przytłaczający.
„Matylda” to opowieść o pasji, która nadaje życiu sens, o wartości nauki i książek, a także o wielkiej sile przyjaźni. Główna bohaterka to wrażliwa i utalentowana dziewczynka, zaniedbywana przez rodziców. Wbrew licznym przeciwnościom losu, Matylda postanawia realizować ważne dla siebie cele. Dzięki swojej determinacji dostaje się do szkoły, gdzie poznaje życzliwe osoby w różnym wieku. Dziewczynka dysponuje magicznymi umiejętnościami, których używa przede wszystkim do obrony siebie i innych dzieci przed przemocą i niesprawiedliwością.
„Matylda” nadaje się do samodzielnego czytania, jednak ze względu na poruszane w niej, trudne tematy może wymagać komentarza ze strony rodziców.
Tematy do rozmowy:
Matylda bardzo lubiła czytać książki. A Ty co najbardziej lubisz robić?
Gdybyś miała / miał taką moc jak Matylda jakbyś ją wykorzystał/a?
Jakie obowiązki mają rodzice wobec dzieci? A jakie obowiązki mają dzieci w danym wieku?
Jak można pomóc komuś, kto jest w tak trudnej sytuacji jak Matylda?
W jaki sposób nauka i czytanie książek mogą zmienić nasze życie?
Dalsze inspiracje:
Książki: „Przygody Madiki z czerwcowego wzgórza”, „Mała księżniczka”, „Harry Potter i kamień filozoficzny”, „Pamiętnik Lottie”
Filmy: „Matylda”, „Charlie i Fabryka Czekolady”.