Wybierz klasę
Przedszkole P
Podstawówka 1-3 4-6 7-8
Liceum 1-2 3-4
Pobierz całą listę
Wróć do wyników wyszukiwania
Mirosław Wlekły „Przygoda dzika Toniego Halika”
Ilustracje: Magdalena Kozieł-Nowak

O czym jest ta książka?

Chociaż dzieciństwo Toniego Halika było zupełnie zwyczajne i naznaczone peerelowską monotonią, chłopcu marzyła się pełna fascynujących przygód kolorowa przyszłość. Chciał podróżować przez oceany, ku dalekim lądom. Pragnął zostać prawdziwym Indianinem.
Dlatego uczył się pilnie geografii i portugalskiego, języka bardzo wówczas egzotycznego. I nic a nic nie robił sobie z przytyków kolegów, którzy niezbyt poważnie traktowali jego dalekosiężne plany. I wiecie co? Udało się! Tony zrealizował swój sen. W dorosłym życiu, wraz z żoną Pieret wyruszył na wyprawę do samego serca amazońskiej dżungli w Brazylii. Czego oni tam nie widział i czego nie przeżył! Stanął oko w oko z anakondą, zdobył wiosło pokoju, dźwigał stukilowy kosz w ramach jedynej w swoim rodzaju olimpiady i o mało co nie umarł na malarię. Co jednak najważniejsze, w czasie swoich wypraw Toni i Pieret poznali bardzo ciekawych ludzi, z którymi zaprzyjaźnili się na całe życie.

Warto wiedzieć

Mirosław Wlekły, znany autor reportaży, stworzył książkę dla dzieci o niezwykłym życiu Toniego Halika – podróżnika, fotografa i filmowca, współautora kultowego programu telewizyjnego z czasów PRL „Pieprz i wanilia”. To wciągająca opowieść o determinacji, realizowaniu marzeń i podążaniu własną drogą a także o dzieleniu pasji z innymi ludźmi.

Przedstawiony w książce egzotyczny brazylijski świat wciąga i fascynuje. Autor zadbał zarazem o to, aby członkowie dalekich plemion byli nam jak najbardziej bliscy. To ludzie o konkretnych imionach, rządzący się podobnymi do nas emocjami. Mają swoje zwyczaje, inny od nas styl życia, ale w gruncie rzeczy wiele nas łączy.  Dynamiczne ilustracje o mocnych barwach autorstwa Magdaleny Kozieł Pawlak świetnie oddają pełne fantazji przygody Toniego i Pieret oraz magię tropikalnej dżungli. Książka inspirująca do ruszenia w drogę, nie tylko na papierze.

Tematy do rozmowy:

Czy masz jakieś marzenia? Czy myślisz, że są sposoby na to, żeby je zrealizować?

Czy chciałbyś pojechać gdzieś bardzo daleko i zobaczyć, jak żyją ludzie w innych krajach? Czy to fajnie być Indianinem?

Czy znasz kogoś, kto pochodzi z innego kraju niż Polska, ma inne zwyczaje? A może znasz kogoś kto żyje zupełnie inaczej od Ciebie chociaż nie pochodzi wcale z innego kraju?

Czy są wokół Ciebie osoby, z którymi chciałbyś przeżywać takie przygody jak Tony Halik? Kogo zabrałbyś ze sobą na taką wyprawę?

Dalsze inspiracje:

„Machiną przez Chiny”
„Niekończąca się historia”
„Doba na Oceanie. Jak przepłynąć Atlantyk kajakiem?”