Wybierz klasę
Przedszkole P
Podstawówka 1-3 4-6 7-8
Liceum 3-4 1-2
Pobierz całą listę
Wróć do wyników wyszukiwania
Cathy Cassidy „Wiśniowe serce”
Tłumaczenie: Anna Bereta-Jankowska
Alternatywna Lista Lektur, Wiśniowe serce
Dostępne:
Antykwariat
„Dreszcz niepokoju przebiega mi po plecach. Dziewczyny pokroju Honey czy Kristy z reguły mnie nie lubią, niezależnie od tego jak bardzo się staram. Są popularne, odlotowe, a ja nie pasuję do ich bajki. Honey nie ma być jednak moją przyjaciółką, ale rodziną. To chyba zmienia postać rzeczy? Mam taką nadzieję.”

O czym jest ta książka?

Trzynastoletnia Cherry Costello uwielbia snuć niestworzone opowieści na swój temat. Choć jest to dla niej źródłem ciągłych kłopotów, nie potrafi zrezygnować z fantazjowania, kiedy rzeczywistość wokół tak często przyprawia o ból głowy.
Ojciec bardzo ją kocha, jednak dziewczynka odczuwa brak matki, której właściwie nie pamięta. Cherry marzy o tym, żeby mieć większą rodzinę. Pewnego dnia jej tata, z wykształcenia artysta, z zawodu sprzątacz w fabryce słodyczy, zakochuje się po uszy w Charlotte, rozwiedzionej matce czterech córek. Cherry opuszcza Glasgow i przenosi się wraz z ojcem do nadmorskiego domu jego partnerki. Wydaje się, że nie może być nic lepszego niż „nowa mama, prawdziwy dom, zestaw nowiutkich sióstr, plaża…”, tymczasem rzeczywistość okazuje się znacznie bardziej skomplikowana.

Warto wiedzieć

Wiśniowe Serce to powieść charakterystyczna dla dzisiejszych czasów. Mamy tutaj ojca samotnie wychowującego córkę, patchworkową rodzinę i całą gamę zróżnicowanych emocji, towarzyszących dorastaniu, relacji z rodzeństwem, pierwszym miłościom. Autorce udało się wiarygodnie przedstawić perspektywy bohaterów – zarówno dorosłych, jak i dzieci, tworzących nową rodzinę. To dobra lekcja życia w grupie: nazywania swoich potrzeb, sztuki kompromisu i wspólnego działania. Napisane lekko i z humorem. „Wiśniowe serce” to pierwszy z pięciu tomów serii. Każdy napisany został z perspektywy jednej z pięciu sióstr.

Tematy do rozmowy

Co to znaczy, że jest się rodziną?
Co uważasz na temat postawy Honey? Z czego Twoim zdaniem może ona wynikać?
Czasami trudno pogodzić swoje dążenia, cele, pragnienia z dążeniami innych ludzi. Z drugiej strony są sprawy tak dla nas ważne, że nie możemy z nich zrezygnować. Jak to pogodzić?
Czasami to, co postrzegamy jako naszą słabość może okazać się wielką siłą. Możesz sobie wyobrazić taką cechę u siebie?

Dalsze inspiracje:
„Pamiętnik Lottie”
„Szczypta magii”
„Tajemnica Dworu Helmersbruk”