„Udajemy, że w tym domu można prowadzić prywatne rozmowy, ale ja zawsze wszystko słyszę z holu przed moją sypialnią. Powiedziałeś, że w jakimś sensie sam sobie jesteś obcy. I to mnie przeraziło.
Ale chyba rozumiem. Czasem ja też sam sobie wydaję się obcy. Dzisiaj w Twoim pokoju trzymałem Bridge za rękę. Zobaczyłem jej dłoń i chwilę później – sam nie wiem, jak to się stało – już ją trzymałem. Oboje udawaliśmy, że nic się nie dzieje.”
O czym jest ta książka?
Bridge (dziewczyna, która przeżyła wypadek samochodowy), Em (gwiazda szkolnej drużyny futbolowej) i Tab (początkująca feministka) to uczennice siódmej klasy szkoły podstawowej. Mają różne poglądy, doświadczenia i sytuację rodzinną. Znają się od dawna, stanowiły kiedyś „zbiór wszystkich czwartoklasistek, które rysowały stworzenia na swoich zadaniach. Więcej – były przyjaciółkami.” Zbiór rządził się jedną zasadą „Nigdy nie będziemy się kłócić”. Jednak wraz z wejściem w wiek nastoletni, sytuacja zaczyna się komplikować. W obliczu kolejnych wyzwań, dziewczyny zastanawiają się nad tym czym jest przyjaźń i miłość, lojalność i zdrada, i jak pozostać sobą w kontaktach z innymi ludźmi. Podobne pytania zadaje sobie Sherm, chłopak, który staje w obliczu nieoczekiwanej straty i Jamie, wystawiony na ciężką próbę przez przyjaciela. Dziewczyny i chłopaki, czasem razem, a czasem osobno, dokonują ważnych dla siebie odkryć w trudnej materii emocji i stopniowo układają sobie relacje z innymi, często skrajnie różnymi od siebie ludźmi. się sobie coraz bliżsi.
Ważne
Książki Rebecki Stead, laureatki licznych nagród literackich, pełne są wyrazistych postaci i wiarygodnie oddają emocje związane z wiekiem dorastania, relacjami rodzinnymi, funkcjonowaniem w grupie rówieśniczej. Autorka, stosując różne formy narracji, konfrontuje punkty widzenia bohaterów na daną sytuację. Z dużym wyczuciem opisuje momenty, kiedy świat nastolatka nagle wywraca się do góry nogami i pokazuje możliwe drogi wyjścia z różnego rodzaju kryzysów. Książka „Całkiem obcy człowiek” uczy również, że na zrozumienie niektórych emocji potrzeba czasu i cierpliwości, i że nazywanie tego, jak się czujemy i co jest dla nas ważne jest nierozerwalnie związane z zaufaniem do samego siebie i stawianiem granic.
Tematy do rozmowy:
Relacja między rodzeństwem – co jest w niej fajnego a co bywa denerwujące?
Co różni przyjaciela, przyjaciółkę od innych osób, które znamy? Co możemy dać swoim przyjaciołom, co chcielibyśmy od nich otrzymać?
Dlaczego warto słuchać samego siebie?
W jaki sposób możemy bronić wartości, które są dla nas ważne?
Czy bliska ci osoba zrobiła kiedyś coś, czego się zupełnie nie spodziewałaś/ spodziewałeś? Jak się z tym czułaś/czułeś?
Czy oczekiwania w do chłopaków i dziewczyn są takie same, czy się różnią?
Jakie są zalety wspólnego działania?
Co stanowi o tym, że jest się rodziną?
Dalsze inspiracje:
„Żółwie aż do końca”
„Pasztety, do boju!”
„Mój brat strażnik”
„Nienauczalni”