Wybierz klasę
Przedszkole P
Podstawówka 1-3 4-6 7-8
Liceum 3-4 1-2
Pobierz całą listę
Wróć do wyników wyszukiwania
Alternatywna Lista Lektur, Żółwie aż do końca
Dostępne:
Empik Bukowy Las
Daisy rzucała we mnie kosarzami, bo wiedziała, że ich nienawidzę, a ja wrzeszczałam i uciekałam, wymachując rękami, ale w rzeczywistości wcale się nie bałam, bo w tamtych czasach emocje wydawały się grą, bardziej eksperymentowaniem z uczuciami niż czymś, co zostanie ze mną na zawsze. Prawdziwa groza nie polega na tym, że się boisz, lecz na tym, że nie masz w tej sprawie wyboru.

O czym jest ta książka?

Aza to cierpiąca na nerwicę natręctw licealistka. Najprostsze czynności wywołują u niej spiralę dręczących myśli, utrudniających jej interakcję z innymi ludźmi. Swoje kontakty towarzyskie ogranicza do sporadycznych spotkań ze swoją wieloletnią przyjaciółką Daisy – autorką fanfików o gwiezdnych wojnach. Pewnego dnia dziewczyny dowiadują się, że miliarder Russell Pickett zaginął, a za informację o miejscu jego pobytu wyznaczono nagrodę 100.000 dolarów. Przyjaciółki postanawiają przeprowadzić w tej sprawie śledztwo. Jest to dla nich jedyny sposób na zdobycie pieniędzy na wymarzone studia. Aby rozwikłać zagadkę, Aza zmuszona jest nawiązać kontakt z synem miliardera Davisem, z którym łączyła ją kiedyś dziecięca fascynacja. W toku dochodzenia kolejne tajemnice rodu Pickettów wychodzą na jaw, a Davis i Aza, obydwoje zmagający się z przerastającymi ich problemami, stają się sobie coraz bliżsi.

Warto wiedzieć

John Green to jeden z najważniejszych współczesnych autorów książek dla młodzieży. W swoich powieściach w otwarty sposób, z dużym wyczuciem i empatią opowiada o problemach, z którymi zmagają się dziś młodzi ludzie. Nastoletni bohaterowie Greena to ludzie poszukujący odpowiedzi na trapiące ich pytania dotyczące tożsamości, relacji, cierpienia, odpowiedzialności za siebie i innych. Autor nie podsuwa im prostych odpowiedzi, unika oczywistego happy endu. Książka „Żółwie aż do końca” inspirowana jest osobistymi przeżyciami pisarza. Opowiada m.in. o sile przyjaźni i o cierpliwości, która prowadzi do zrozumienia drugiego człowieka. W miarę rozwoju akcji, Aza wspierana przez rodzinę i przyjaciół, metodą prób i błędów, mierzy się ze swoją chorobą i przyjmuje, że nie nad wszystkim można w życiu zapanować.
Na przykładzie domów, z których wywodzą się główni bohaterowie pokazane jest rozwarstwienie amerykańskiego społeczeństwa. Aza to córka marnie zarabiającej nauczycielki, Davis – syn milionera. Różnice materialne mają wpływa na ich życie, chociaż w sposób nieoczywisty.
Autor posługuje się prostym językiem, nasyconym odniesieniami do historii, literatury i sztuki. W jednym akapicie powieści znaleźć można cytaty z Virginii Woolf, Toma Waitsa i Gwiezdnych Wojen

Tematy do rozmowy:

Kiedy widzisz, że z twoją przyjaciółką/ przyjacielem dzieje się coś niepokojącego, jak możesz im pomóc?
A jak możesz pomóc sobie, kiedy czujesz, że jakiś problem cię przerasta?
Jaka jest rola psychologa i psychiatry w rozwiązywaniu osobistych problemów, leczeniu zaburzeń i chorób?
Aza i Davis to osoby, które dorastały w zupełnie różnych warunkach. W jaki sposób zaważyło to na ich życiu?
W USA szkolnictwo mocno różnicuje społeczeństwo, np. studia na dobrych uczelniach są bardzo drogie. A jak jest twoim zdaniem w Polsce?

Dalsze inspiracje:

„Gwiazd naszych wina”, „Kwiecień Plecień”, „Stan splątania”

Inne z serii:

„Gwiazd naszych wina”, „Szukając Alaski”, „Papierowe miasta”, „19 razy Katherine”