Dlaczego warto przeczytać?
To opinia, która pojawia się praktycznie w każdej recenzji Drogi – rzadko się zdarza, żeby jakaś książka aż tak silnie oddziaływała na emocje! Przy czym powieść McCarthy’ego cechuje się prostotą i minimalizmem. Autor nie tworzy rozbuchanych opisów, fabuła nie wydaje się skomplikowana, zamiast długich rozdziałów czytelnik otrzymuje zlepek krótkich opisów. Jakim cudem zatem udało się osiągnąć taki efekt? Przekonaj się i sprawdź, czy Ciebie również Droga zostawi z głową pełną myśli!
O czym jest ta książka?
Mężczyzna i chłopiec, cały ich dobytek mieści się w starym wózku z supermarketu. Idą. Nieprzerwanie, dzień w dzień. Przemierzają Stany Zjednoczone bocznymi drogami, kierują się na południe, w kierunku morza, bez przekonania, czy faktycznie czeka ich tam lepsze życie. Przez cały czas muszą mieć się na baczności – w wyludnionym świecie po katastrofie ekologicznej, w świecie, w którym kanibalizm stał się powszechny, spotkanie z każdą pozostałą przy życiu istotą to śmiertelne zagrożenie, stąd też niezbędny ekwipunek wózka stanowi przymocowane do rączki lusterko wsteczne. Droga jest opowieścią o ciągłej walce, którą prowadzi człowiek, by zaspokoić swoje podstawowe potrzeby – nie cierpieć głodu i pragnienia, mieć ciepło, ale także… By być otoczonym troską oraz miłością i by nie tracić nadziei.
Warto wiedzieć
Już w 2009 roku Droga została zekranizowana. Reżyserii filmu podjął się John Hillcoat. Z kolei we wrześniu 2024 roku na podstawie utworu McCarthy’ego ukazała się powieść graficzna. Ilustracje do niej przygotował Manu Larcenet. Całkiem nieźle jak na powieść, której napisanie zajęło autorowi… sześć tygodni!
Tematy do rozmowy
Dalsze inspiracje
Dmitry Glukhovsky, Metro 2033, przeł. Paweł Podmiotko, Insignis 2019.
Jon Krakauer, Wszystko za życie, przeł. Mateusz Grzywa, Bez Fikcji 2019.
Olga Tokarczuk, Podróż ludzi księgi, Wydawnictwo Literackie 2022.
Rain Man, reż. Barry Levinson (1988).