O czym jest ta książka?
W Cieszynie, pełnym tajemnic mieście na granicy polsko-czeskiej, działa Kocia Szajka – siedem kotów o barwnym umaszczeniu i mocnych charakterach, które bardzo chciały być łotrami, ale nic im z tego nie wyszło. A że bez draki nie ma życia, koty postanowiły inaczej wykorzystać swoje umiejętności i zostały detektywami. Pewnego dnia w sklepie rybnym na ulicy Głębokiej dochodzi do zuchwałej kradzieży. Znikają wszystkie śledzie szykowane na uroczysty bankiet w cieszyńskim ratuszu. Komisarz Ludwik Psota i policjantka Walerka Koczy nie mają złudzeń – sprawa jest poważna. To zadanie dla Kociej Szajki! Koty ostrzą pazury i przystępują do śledztwa pod kierunkiem samego Komandosa, byłego oficera kocich oddziałów specjalnych.
Warto wiedzieć
Książka pokazuje współdziałanie w grupie, składającej się z jednostek o odmiennych charakterach, przyzwyczajeniach i potrzebach. Każdy z członków Kociej Szajki ma w niej swoje miejsce i zadanie do wykonania. W kluczowych momentach różnice schodzą na plan dalszy, bohaterowie mogą na siebie liczyć i wspólnymi siłami dążą do rozwiązania zagadki.
Historia opowiedziana jest z różnych perspektyw, co pozwala dobrze zrozumieć motywację bohaterów i zniechęca do pochopnych sądów w ocenie ich działań. Świat przedstawiony, ograniczony do konkretnego, niedużego miasta, bogaty jest w ciekawe elementy kulturowe charakterystyczne dla Śląska Cieszyńskiego, co wzmaga zainteresowanie nie tylko tym regionem, ale również zachęca do eksplorowania najbliższej rzeczywistości w myśl założenia, że ciekawe przygody i historie czekają na nas tuż za rogiem. Autorka z dużą dozą czułości przedstawia codzienne funkcjonowanie kocich bohaterów, uczulając tym samym małych czytelników na los zwierząt, żyjących obok nas. Język powieści jest dynamiczny, dialogi są dowcipne i dobrze skonstruowane, akcja trzyma w napięciu i zachęca do dalszego (również samodzielnego) czytania.
Tematy ro rozmowy:
Czy widziałeś kiedyś kota gdzieś w okolicach twojego domu albo szkoły, biegającego po podwórku albo w parku? Jak myślisz, gdzie mieszkają takie koty i co porabiają w ciągu dnia? Znasz może jakieś kocie zwyczaje?
Ile kotów jest w Kociej Szajce? Czy możesz je opisać? Który kot lubi mówić gwarą cieszyńską a który się stroić? Kto jest w Kociej Szajce odpowiedzialny za sprawy techniczne? Czy masz pośród bohaterów swojego ulubionego?
Jakie cechy powinien mieć dobry detektyw?
Gdybyś Ty mógł/ mogła przystąpić do Kociej Szajki czym chciałbyś/ chciałabyś się zająć?
Dalsze inspiracje:
„Tajemnica diamentów. Biuro detektywistyczne Lassego i Mai”
„Dzieci z wyspy Saltkrakan”
„Król złodziei”