Wybierz klasę
Przedszkole P
Podstawówka 1-3 4-6 7-8
Liceum 3-4 1-2
Pobierz całą listę
Wróć do wyników wyszukiwania
Alternatywna Lista Lektur, Niezgodna
„(…) po cichu karcę się, że jestem takim tchórzem. Wyzwiska Petera nie powinny mnie obchodzić, powinnam się skupić na poprawieniu osiągnięć w walkach, a nie na rozpamiętywaniu jak słabo wczoraj wypadłam. I powinnam chcieć albo raczej móc, bronić się sama, zamiast liczyć, że inni zrobią to za mnie.”

O czym jest ta książka?

W post-apokaliptycznym Chicago, mieście odgrodzonym kolczastym murem od reszty wyniszczonego wojną i katastrofą ekologiczną świata, współistnieje ze sobą w stanie chwiejnego pokoju pięć frakcji: Altruizm, Nieustraszoność, Erudycja, Prawość, Serdeczność. Członkowie każdej z nich, całe swoje życie podporządkowują jednej wiodącej zasadzie i wokół niej budują swoje rytuały. „Prawy nosi czarny garnitur i biały krawat – typowy strój Prawości. Ich frakcja ceni uczciwość, a prawdę widzą czarno-białą, dlatego tak się ubierają.” Jedynym momentem, kiedy człowiek może zmienić frakcję, do której na mocy urodzenia przynależy jest Ceremonia Wyboru. Ci, którzy nie przejdą jej pomyślnie stają się bezfrakcyjni – wykluczeni.
W trakcie testu przynależności, szesnastoletnia Beatrice dokonuje odkrycia, które zmusi ją do zadania sobie pytania o swoją tożsamości i do skonfrontowania się z głęboko ukrytymi lękami. Wychowana w Altruizmie, hołdującemu pokorze, umiarowi i poświęceniu dla innych, będzie musiała porzucić dotychczasowe przyzwyczajenia i zawalczyć o siebie.

Warto wiedzieć

Powieść „Niezgodna” to pierwsza część trylogii, która wpisuje się w nurt literatury fantastycznonaukowej zwany dystopią. Książka pokazuje świat po zagładzie wynikłej z nieodpowiedzialnych ludzkich działań – naznaczony inwigilacją, przemocą i narzuconymi odgórnie podziałami społecznymi.
Szesnastoletnia Beatrice, odkrywa, że nie pasuje nie tylko do swojej rodziny, ale i do społeczeństwa, w którym się wychowała. Co więcej społeczeństwo to stanowi jedynie iluzję demokracji i wolności. Poprzez serię trudnych wyborów bohaterka szuka swojego miejsca w rzeczywistości, której podstawy mogą w każdej chwili runąć. Na drodze do samostanowienia, przechodzi brutalny proces inicjacji, w trakcie którego ma nauczyć się bycia twardą i bezwzględną – w książce pojawia się dużo scen przemocy. Doświadcza również śmierci bliskich osób. Z dnia na dzień Tris staje się jednak mocniejsza, zarówno zewnętrznie jak i wewnętrznie. Zyskuje podmiotowość i sprawczość. Ważną rolę w jej życiu odgrywa przyjaźń i miłość. Wątek romantyczny jest dobrze poprowadzony. Bohaterowie stopniowo oswajają się ze sobą, poznają w różnych sytuacjach, odkrywają swoje mocne i słabe strony. Choć partner Tris początkowo próbuje jej ojcować, szybko okazuje się, że w ich związku nie ma miejsca na stereotypowe postrzeganie roli kobiety i mężczyzny.

Tematy do rozmowy:

Główna bohaterka stoi przed trudnym wyborem między opuszczeniem swojej rodziny a pójściem za tym, co wydaje jej się ważne i bliskie. Co o tym sądzisz?

Co myślisz o pomyśle segregowania ludzi według dominującej cechy ich osobowości?

Czy w ludzkim społeczeństwie da się wszystko „zaprogramować”?

Skąd się biorą konflikty w społeczeństwie? Jakie mogą być pozytywne aspekty tych konfliktów?

W powieści, „bezfrakcyjni” to osoby wykluczone ze społeczeństwa. Co to dla nich oznacza? Jakie mogą być formy wykluczenia w dzisiejszym świecie?

Dalsze inspiracje:

Książki: „Igrzyska śmierci”, „Podzieleni”, „Droga”

Filmy: „Player One”