– Ktoś pokazał mi warszawską gazetę, gdzie robiono wiele hałasu wokół ciebie. Co za wrzawa! Powiadają, że dorównujesz sztukmistrzowi Napoleona III. Ale z ciebie kuglarz, Jasza. Naprawdę jesteś mistrzem oszustwa.
Słowa Szmula zirytowały go; Jasza nie lubił dyskutować o swych magicznych sztuczkach i przez chwilę spierał się sam ze sobą, po czym zdecydował: „Wcale mu nie odpowiem”.
Ale głośno powiedział:
– Nikogo nie oszukuję.
– Nie, oczywiście, że nie. Naprawdę połykasz miecz.
– Oczywiście.
– Powiedz to swojej babci.
Dlaczego warto przeczytać?
Poznajcie pochodzącego z Lublina Jaszę Mazura – rezolutnego cyrkowca, kuglarza i akrobatę, niepoprawnego kobieciarza, który w ułamku sekundy otworzy najbardziej skomplikowany zamek, podpisze się, trzymając pióro palcami u stóp, i, co najważniejsze… Który właśnie szykuje swój najnowszy numer, mający zapewnić mu wstęp na zachodnioeuropejskie areny: salto wykonane na rozwieszonej linie! Prześledźcie losy bohatera, który – choć jest w ciągłym rozdarciu – żyje chwilą i, jak się wydaje, nie ma takich tarapatów, z których nie potrafiłby się wykaraskać. A to przydatna umiejętność, ponieważ jego flirty spowodują, że będzie mu potrzebny szybki dopływ gotówki!
O czym jest ta książka?
Jasza Mazur, słynny sztukmistrz z Lublina, którego działalność przypada na drugą połowę XIX wieku, nieustannie w życiu balansuje na linie – zarówno w znaczeniu dosłownym, jak i metaforycznym. Jego słabość do kobiet sprawia, że nieustannie wplątuje się w kolejne tarapaty, zawsze jednak potrafi z nich wyjść obronną ręką. Tym razem jednak sprawy zaszły naprawdę daleko: gojka Emilia, z którą romansuje, liczy na natychmiastowy wyjazd do Włoch, gdzie mieliby zamieszkać w kupionej specjalnie na tę okazję willi w Neapolu. Mazur głowi się, jak zdobyć w ciągu zaledwie kilku dni niebotyczną sumę pieniędzy, zacząć nowe życie, a przy okazji jeszcze nie zranić ani swojej żony Estery, ani innych sympatii, z którymi równie chętnie podtrzymuje relacje. Zwykłe kuglarskie sztuczki mogą tym razem nie okazać się wystarczające.
Warto wiedzieć
Isaac Bashevis Singer, laureat literackiej Nagrody Nobla w 1978 roku, przyszedł na świat w Leoncinie położonym nieopodal Warszawy, na północnych obrzeżach Puszczy Kampinoskiej. Lata 1908-1914 spędził na ulicy Krochmalnej w Warszawie, która dziś tworzy arterię w dzielnicy ekskluzywnych biurowców zbudowanych na terenach postindustrialnych, natomiast w Warszawie I połowy XIX wieku cieszyła się wyjątkowo złą sławą.
Od 2004 roku w Warszawie rokrocznie organizowany jest poświęcony promowaniu kultury żydowskiej Festiwal Singera.
Tematy do rozmowy
- Do czego ludziom potrzebny jest cyrk?
- Czy możliwe jest pogodzenie tradycji z nowoczesnością?
- Czy moralnie zły czyn można usprawiedliwiać szlachetnymi intencjami?
Dalsze inspiracje
Paweł Huelle, Weiser Dawidek, Znak 2006.
Mikołaj Łoziński, Stramer, Wydawnictwo Literackie 2019.
Maciej Płaza, Golem, przeł. Magdalena Konikowska, WAB 2021.
Szczepan Twardoch, Król, Wydawnictwo Literackie 2016.