Dlaczego warto przeczytać?
O Weiserze Dawidku wiele już napisano, to książka-klasyka, ale gdyby pomyśleć o niej jako o… Znakomitym przykładzie literatury utrzymanej w klimacie retro young adult? Można odnieść wrażenie, że od drugiej połowy lat pięćdziesiątych XX wieku, kiedy rozgrywa się akcja powieści Pawła Huellego, problemy nastolatek i nastolatków wcale się nie zmieniły: grono pedagogiczne nadużywające władzy, walka z wakacyjną nudą, tęsknota za przeżyciem czegoś wyjątkowego, pierwsze fascynacje erotyczne… Przekonaj się, jak wyglądały wakacje w czasach, kiedy o Internecie jeszcze nawet filozofom się nie śniło i poznaj opowieść, w której wszyscy czytelnicy – zarówno ci bardziej young, jak i już całkiem adult – znajdą coś dla siebie!
O czym jest ta książka?
To lato w Gdańsku miało upłynąć równie nudno i przewidywalnie jak co roku. A jednak pojawienie się Weisera Dawidka – wychowywanego przez dziadka-krawca chłopca o najprawdopodobniej żydowskim pochodzeniu – całkowicie odmienia szarą codzienność trzech przyjaciół. Kim właściwie jest Weiser, skąd się wziął, a przede wszystkim jak potoczyły się jego dalsze losy? To pytania, które zadają sobie zarówno dorośli prowadzący w 1957 roku śledztwo w sprawie tajemniczego zaginięcia na Wybrzeżu tytułowego bohatera, jak i narrator, który nie porzuca nadziei na dotarcie do prawdy i po latach postanawia jeszcze raz wrócić do niewyjaśnionych wydarzeń.
Warto wiedzieć
Jednym z miejsc, w którym bohaterowie Weisera Dawidka chętnie spędzali czas, był nasyp starej kolei kokoszkowskiej. Publikacja powieści Pawła Huellego odbiła się na tyle szerokim echem, że zachowany wiadukt na tej trasie został wręcz nazwany Mostem Weisera. Wiadukt przetrwał do 2013 roku, gdy podjęto decyzję o jego wyburzeniu przy okazji rozbudowy Pomorskiej Kolei Metropolitalnej. Dziesięć lat później, w miejscu gdzie znadował się słynny most, studenci ASP stworzyli mural nawiązujący do historii Weisera.
Tematy do rozmowy
Dalsze inspiracje
Stefan Chwin, Hanemann, Słowo/Obraz Terytoria, Gdańsk 1997.
Elena Ferrante, Genialna przyjaciółka, Sonia Draga, Katowice 2014.
Isaac Bashevis Singer, Sztukmistrz z Lublina, Wydawnictwo Literackie, Kraków 2016.