O czym jest książka
Auggie to dziesięciolatek, który z powodu skomplikowanej i bardzo rzadkiej wady genetycznej ma zdeformowaną twarz. Zanim skończył 10 lat, musiał przejść 27 operacji. Swoje problemy i marzenia skrywa pod kosmicznym hełmem. Do tej pory patrzył na siebie oczami bezwarunkowo kochających go rodziców i siostry, teraz, gdy idzie do szkoły, od razu do piątej klasy, musi zmierzyć się ze skomplikowanymi relacjami z rówieśnikami, brakiem akceptacji, pokonywaniem własnych lęków, trudności i niepowodzeń, spełnianiem oczekiwań innych.
Na szczęście spotka się także z dobrocią, przyjaźnią i wspaniałomyślnością. „Wszyscy po- winniśmy przynajmniej raz w życiu dostać owacje na stojąco, bo przecież każdy z nas zwycięża ten świat” to zdanie pada, gdy pod koniec roku Auggie odbiera medal od dyrektora za hart ducha i umiejętność przyjaźnienia się i otrzymuje owacje. Wszyscy potrzebujemy akceptacji, uwagi i zachęty, żeby robić postępy i rozwijać się.
Warto wiedzieć
Zarówno książka, jak i nakręcony na jej podstawie film, promują przesłanie akceptacji dla inności i nie oceniania ludzi po ich wyglądzie. Jednocześnie nie da się ominąć głosów krytyki, które zarzucają książce ableizm i uciekanie w wymyśloną chorobę genetyczną, zamiast odnieść się do prawdziwych historii dzieci, zmagających się z realnymi schorzeniami.
Jednocześnie zaletą powieści jest pokazanie wielu perspektyw, w tym siostry Auggiego, Vii, która musi pogodzić się z tym, że jej potrzeby są zawsze mniej widoczne dla rodziców niż potrzeby brata.
Tematy do rozmowy
Jaki moment swojego życia pamiętasz, w którym ktoś docenił Cię lub podziękował za Twoją pracę, pomoc, czy inny wysiłek?
Czy Ty kiedyś komuś powiedziałaś/powiedziałeś, że jest dla Ciebie ważny/ważna np. bratu, koledze, mamie. Że kogoś za coś podziwiasz lub po prostu w czymś komuś pomogłaś/pomogłeś?
Czego można się nauczyć od głównego bohatera? Przypomnij sobie, jak reagował na przykrości, które spotykały go ze strony rówieśników.
Zastanów się, czy obok Ciebie nie ma kogoś takiego jak Auggie.
Jak myślisz, co decyduje o tym, że chcemy, aby dana osoba była naszym przyjacielem?
Dalsze inspiracje:
“Teatr niewidzialnych dzieci”, “Tylko w mojej głowie”