Dlaczego warto przeczytać?
Z progów gościnnej oberży wyruszają w długą i niebezpieczną podróż. Skład osobowy drużyny może budzić niemałe zdziwienie: pośród cieszących się powszechnym uznaniem i estymą znajdują się w niej i tacy, których obecność wydaje się bardziej niż przypadkowa. Od powodzenia ich misji mogą zależeć losy całego świata… Czy to Władca Pierścieni? Nie! Podróż ludzi Księgi! Dziś Olga Tokarczuk kojarzona jest przede wszystkim jako laureatka prestiżowych nagród literackich o zasięgu międzynarodowym z Noblem i Bookerem na czele. Przekonaj się, jak wyglądała jej opublikowana w 1993 roku debiutancka powieść, od której wszystko się zaczęło!
O czym jest ta książka?
Francja II połowy XVII wieku, czasy panowania Ludwika XIV, czyli Króla Słońce. Paryskie tajemne Bractwo zrzeszające alchemików, bankierów czy filozofów postanawia zorganizować wyprawę do ukrytego w hiszpańskich Pirenejach klasztoru po zaginioną w czasach tak dawnych, że nikt ich nie pamięta, owianą legendą, stanowiącą rzekomo źródło wszelkiej Mądrości i Uzdrowienia, tajemniczą Księgę, której istnienie nie jest nawet pewne. Zdania co do sensu organizacji ekspedycji są podzielone i być może dlatego właśnie od początku wszystko nie przebiega tak, jak zostało zaplanowane. Dzięki temu jednak podczas podróży zmarginalizowani i, wydawałoby się, nieistotni bohaterowie, którzy nie zdają sobie sprawy z celu wędrówki – trafili bowiem na tę wyprawę przypadkiem – stają się, niespodziewanie chyba nawet dla siebie samych, postaciami pierwszoplanowymi.
Warto wiedzieć
Olga Tokarczuk sama skomentowała swoją powieść: „Taka jest właśnie ta książka, pisana z naiwną wiarą dwudziestokilkuletniego dziecka, że cokolwiek przydarza się ludziom ma swój sens”.
Tematy do rozmowy
Dalsze inspiracje
Umberto Eco, Baudolino, przeł. A. Szymanowski, Warszawa 2001.
Olga Tokarczuk, Bieguni, Wydawnictwo Literackie, 2018.
Jan Potocki, Rękopis znaleziony w Saragossie, przeł. A. Wasilewska, Wydawnictwo Literackie, 2015.