Wybierz klasę
Przedszkole P
Podstawówka 1-3 4-6 7-8
Liceum 1-2 3-4
Pobierz całą listę
Wróć do wyników wyszukiwania
Olga Gitkiewicz „Nie zdążę”

W XXI wieku, po upadku systemu komunistycznego w Polsce, mając daleko za sobą rozwarstwienie feudalne, lubimy sądzić, że wszyscy jesteśmy równi i mamy równe szanse. Reportaż „Nie zdążę” Olgi Gitkiewicz obnaża smutną prawdę.
Po 1989 roku zaczęto inwestować na wielką skalę w komunikację samochodową (rozbudowę dróg, autostrad, parkingów), a łożono coraz mniej na utrzymanie połączeń kolejowych i PKS-ów. Efekt? Transport publiczny z przyczyn systemowych zaczął zanikać na rzecz transportu samochodowego, przez co tysiące Polaków i Polek przeżywa coraz drastyczniejsze wykluczenie komunikacyjne. Fatalne warunki dojazdowe mają swoje daleko idące reperkusje: masowe wyludnianie wsi i małych miejscowości oraz postępująca wielkimi krokami przymusowa urbanizacja.
Czy można mówić o równości, gdy z publicznych sektorów świadczeń – usług zdrowotnych, oświaty, kultury – nie mogę korzystać ci, którzy po prostu zbyt daleko mieszkają? Czy można mówić o postępie, jeśli transportu publicznego nie ma już w ogóle tam, gdzie pół wieku wcześniej można było się cieszyć gęstą siecią wygodnych, przyjaznych środowisku połączeń kolejowych?
Czy za zmianami stoi nowoczesność czy pokomunistyczny wstręt do tego, co wspólne?

Alternatywna Lista Lektur
Przegląd prywatności

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby zapewnić Ci najlepszą możliwą obsługę. Informacje o ciasteczkach są przechowywane w przeglądarce i wykonują funkcje takie jak rozpoznawanie Cię po powrocie na naszą stronę internetową i pomaganie naszemu zespołowi w zrozumieniu, które sekcje witryny są dla Ciebie najbardziej interesujące i przydatne. Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce prywatności.