Dlaczego warto przeczytać?
„Buszujący w zbożu” to powieść wydana po raz pierwszy w 1951 roku, która nie traci nic ze swojej aktualności także współcześnie. To opowieść o poczuciu wyobcowania i niezrozumienia w świecie, w którym liczy się sukces i prestiż, a nie prawda. To ostra krytyka sztuczności i powierzchowności, budujących współczesne społeczeństwo.
O czym jest tak książka
Szesnastoletniego Holdena Caufielda poznajemy w dniu, w którym zostaje wydalony z prywatnej szkoły z internatem. Kolejnej. Nie zdał egzaminów z żadnego przedmiotu poza angielskim. W oczach „porządnych dorosłych” jest zakałą, wyrzutkiem. Tymczasem to Holden z właściwym sobie ostrym spojrzeniem ironisty demaskuje wszystkie wady współczesnego społeczeństwa: pogoń za pieniądzem i uznaniem, fałsz relacji czy brak sensu. Razem z Holdenem udajemy się bowiem w samotną (i samowolną) podróż do Nowego Jorku, poznajemy jego problemy i dylematy, patrzymy na świat z perspektywy jego wrażliwości.
W każdym razie wyobrażam sobie małe dzieci, które hasają na wielkim polu wśród łanów żyta. Tysiące dzieciaków, a w pobliżu nikogo – nikogo z dorosłych – oprócz mnie. A ja stoję na skraju jakiegoś strasznego urwiska. Moim zadaniem jest łapać każdego, kto zbliży się do przepaści – jeśli któreś z dzieciaków rozpędziłoby się, nie patrząc, dokąd biegnie, wtedy pojawiałbym się ja i łapałbym go, żeby gówniarz nie spadł. Tym zajmowałbym się przez cały dzień. Czuwałbym nad tymi dziećmi w zbożu.
Warto wiedzieć
Powieść ta znalazła się w kilku zestawieniach najważniejszych książek XX wieku, a nawet wszechczasów, wciąż zdobywa rzesze wiernych czytelników. Jednak jest to także powieść wzbudzająca kontrowersje obyczajowe, ze względu na poruszane tematy związane z wagarami, erotyzmem, alkoholem czy nawet kolokwialny (miejscami wulgarny) język.
Tematy do rozmowy
- Czym są prawdziwe, głębokie relacje międzyludzkie? Czy można być samotnym wśród ludzi?
- Co to znaczy być w pełni sobą?
Dalsze inspiracje
Najsłynniejszy utwór literacki opisujący dylematy budowania własnej tożsamości to „Hamlet” Williama Shakespeare’a.
Jeśli chcesz wiedzieć więcej o dylematach młodych ludzi w latach 50. i 60. XX wieku, przeczytaj opowiadania Marka Hłaski i obejrzyj film „Buntownik bez powodu”.