To był mały piesek rasy japońskiej. Nazywał się Lulu. Miał prawo spać w łożu cesarskim W czasie różnych ceremonii uciekał cesarzowi z kolan i siusiał dygnitarzom na buty. Panom dygnitarzom nie wolno było drgnąć ani zrobić żadnego gestu, kiedy poczuli, że mają mokro w bucie. Moją funkcją było chodzić między stojącymi dygnitarzami i ocierać im mocz z butów. Do tego służyła ściereczka z atłasu. To było moim zajęciem przez dziesięć lat.
Dlaczego warto przeczytać?
Opowieść, którą snuje Kapuściński, ma charakter uniwersalny i – niestety – również w XXI wieku wcale nie traci na aktualności! To reportaż o zarządzaniu strachem, ciągłym podtrzymywaniu w niepewności i relacji zależności, świadomym zwracaniu ludzi przeciwko sobie. Jeśli interesujesz się polityką, chcesz lepiej rozumieć procesy zachodzące w Europie i na świecie lub po prostu zależy Ci na tym, by łatwiej dostrzegać mechanizmy perswazji i manipulacji, Cesarz powinien od razu trafić na półkę z Twoimi lekturami obowiązkowymi!
O czym jest ta książka?
Niedługo po zamachu stanu przeprowadzonym w 1974 roku Ryszard Kapuściński wyrusza do Addis Abeby, aby odtworzyć, jak wyglądało życie na cesarskim dworze za czasów upadłej już dyktatury. Pomimo panującej zmowy milczenia w Etiopii polskiemu reporterowi udaje się zdobyć zaufanie ludzi, którzy służyli w bliskim otoczeniu cesarza. Z wiernie spisanych relacji wyłania się szokujący obraz tyranii i mechanizmów apodyktycznej władzy. Na spojrzenie Kapuścińskiego z pewnością rzutują lata spędzone w polskiej rzeczywistości. Okazuje się, że historia o Hajle Sellasjem, który dąży do utrzymania władzy za wszelką cenę, zadziwia swoją uniwersalnością, a analogie pomiędzy codziennością dwudziestowiecznej Etiopii a realiami życia w PRL-u można mnożyć.
Warto wiedzieć
Utwór Ryszarda Kapuścińskiego, często zresztą nazywanego „cesarzem reportażu”, wielokrotnie adaptowany był na przedstawienia teatralne. Spektakl na przykład wciąż pozostaje w repertuarze warszawskiego Teatru Ateneum –w tej głośnej realizacji w rolę Hajle Sellasjego wciela się Marian Opania.
Tematy do rozmowy
- Czy można być dobrym, mając władzę?
- Co jest trudniejsze – zdobyć władzę czy ją utrzymać?
- Czy zgadzasz się ze stwierdzeniem, że cel uświęca środki?
Dalsze inspiracje
William Golding, Władca much, przeł. Wacław Niepokólczycki, Zysk i S-ka 2020.
Krystyna Kurczab-Redlich, Wowa, Wołodia, Władimir. Tajemnice Rosji Putina, WAB 2016.
George R. Martin, Gra o tron, przeł. Paweł Kruk, Zysk i S-ka 2016.