Wybierz klasę
Przedszkole P
Podstawówka 1-3 4-6 7-8
Liceum 1-2 3-4
Pobierz całą listę
Wróć do wyników wyszukiwania
Madeline Miller „Kirke”
Tłumaczenie: Paweł Korombel
Alternatywna Lista Lektur, Kirke
– Wiesz, że to mogło się skończyć dużo gorzej. – W progu wyrósł Ajetes. On też opuszczał pałac; już wezwał smoki. – Obiło mi się o uszy, że Zeus chciał cię ukarać dla przykładu. Ale ojciec się na to nie zgodził.
Przeszedł mnie dreszcz.
– Nie powiedziałeś mu o Prometeuszu?
Uśmiechnął się.
– Dlaczego pytasz? Bo powiedział o „innych zdradach”? Znasz ojca. To tylko na wszelki wypadek, gdyby inne twoje potworności wyjrzały na światło dzienne. A poza tym o czym tu mówić? Co takiego zrobiłaś? Podałaś Prometeuszowi puchar nektaru?
Podniosłam wzrok.
– Powiedziałeś, że ojciec rzuciłby mnie za to na pożarcie swoim krowom.
– Tylko gdybyś była na tyle głupia, żeby się do tego przyznać.

Dlaczego warto przeczytać?

Powieść Madeline Miller jest znakomitym repetytorium z mitologii greckiej! Dla mniej zaawansowanych to powtórka z  popularnych mitów o Prometeuszu czy Dedalu o Ikarze. Dla ekspertek i ekspertów przypomnienie, kim byli Medea, Ajetes czy Idomeneus. Dla wszystkich zaś: uniwersalna, pełna archetypów powieść o kobiecości, wykluczeniu, poszukiwaniu tożsamości oraz akceptacji. Jeśli boisz się, że mitologia może być twoją piętą achillesową i chcesz to jak najszybciej zmienić, koniecznie sięgnij po Kirke!

O czym jest ta książka?

Kirke to postać odgrywająca epizodyczną rolę w Odysei: podczas pobytu na dworze Feaków Odyseusz opowiada historię o zamieszkałej na wyspie Ajaja czarodziejce, która przemieniła jego towarzyszy w świnie, a następnie zaprosiła go do współdzielenia łoża. Tyle z grubsza Homer. Madeline Miller sięga po klasyczną historię i opowiada homerycki mit na nowo, z iście epickim rozmachem. Przy czym w jej reinterpretacji wszystko się komplikuje: tutaj Kirke to skrzywdzona przez los, nienależąca ani do świata bogów, ani śmiertelników femme fatale wiecznie rozchwiana między żądzą zemsty a pragnieniem czynienia dobra. Odyseusz z kolei, choć imponuje męstwem, ma wiele z awanturnika i zwykłego oszusta. Choć autorka konstruuje swoją opowieść z powszechnie znanych mitów, niejeden z licznych zwrotów akcji potrafi zaskoczyć.

Warto wiedzieć

Madeline Miller nie jest pierwszą twórczynią, która sięgnęła po postać Kirke. Czarodziejka z Ajai już wcześniej znalazła swoje miejsce w szeroko rozumianej popkulturze. Pojawiła się m. in. w 14. odcinku 13. sezonu Simpsonów, zatytułowanym Opowieści z biblioteki (w Polsce po raz pierwszy wyświetlonym 29 sierpnia 2008 roku), w którym również został wykorzystany motyw przemienienia towarzyszy Odyseusza w świnie.

Tematy do rozmowy

  1. Czy skazywanie na odosobnienie to słuszna kara?
  2. Dlaczego człowiek tak bardzo potrzebuje poczucia przynależności do grupy?

Dalsze inspiracje

Margaret Atwood, Penelopiada, przeł. Magdalena Konikowska, Znak 2005.
Ursula K. Le Guin, Lawinia, przeł. Tomasz Wilusz, Prószyński i S-ka 2023.
Wit Szostak, Zagroda zębów, Powergraph 2017.