Dlaczego warto przeczytać?
Zapomnij o kojarzących się z listą lektur równie abstrakcyjnych, co wyimaginowanych problemach! Jeff Zentner pisze o sprawach, z którymi mierzy się każdy nastolatek: lęku przed zmianą środowiska na nowe, zapaści psychicznej, kłótniach z rodzicami, walce o akceptację wśród rówieśników, pokonywaniu lęku przed obciachem, dojrzewaniu i odkrywaniu swojej emocjonalności. A poza tym wszystkim… Tę powieść naprawdę dobrze się czyta! Król węży niewątpliwie sprawdzi się jako książka na wakacje: do pociągu, samolotu, a może pod namiot?
O czym jest ta książka?
Wydaje się, że tych nastolatków więcej dzieli niż łączy. Dill ma ojca pastora odsiadującego wyrok za posiadanie na dysku komputera dziecięcej pornografii, Lydia to pochodząca z zamożnej rodziny początkująca influencerka, która zdobywa coraz większe zasięgi i prowadzi poczytnego bloga, Travis zaś – typowy introwertyk i zagorzały miłośnik fantasy – musi na co dzień konfrontować się z ojcem alkoholikiem i przemocą domową. A jednak paradoksalnie w całym Forrestville nie ma drugiej do tego stopnia zgranej paczki, która tak bezkompromisowo wyznawałaby zasadę trzech muszkieterów: „Jeden za wszystkich, wszyscy za jednego!”. W ostatnim roku liceum cała trójka zadaje sobie pytanie to samo pytanie: „Co będzie dalej?”. Czy zostać w zapyziałym miasteczku, czy próbować zmienić coś w życiu i atakować wielki świat? Dill, Lydia i Travis chcieliby, aby przyjaźń przetrwała, zarazem jednak są świadomi tego, że zaraz ich drogi mogą się rozejść. Chcieliby jak najlepiej wykorzystać pozostały im czas, żadnego z nich jednak przez te miesiące życie nie oszczędzi.
Warto wiedzieć
Jeff Zentner – najpierw muzyk i piosenkarz, obecnie także wielokrotnie nagradzany pisarz – może poszczycić się dużą aktywnością na Instagramie oraz portalu X (dawnym Twitterze). Na swojej stronie internetowej, oprócz pochwalenia się jedenastoma tatuażami, na pytanie o wymarzone warunki pracy autor wyznaje, że najbardziej lubi pisać… Na telefonie, podczas podróży autobusem miejskim. Król węży był debiutem literackim, którym Zentner przebojem wdarł się do ścisłej czołówki amerykańskich pisarzy tworzących z myślą o nastolatkach.
Tematy do rozmowy
Dalsze inspiracje
Paweł Beręsewicz, Szeptane, Nasza Księgarnia, Warszawa 2018.
J.D. Sallinger, Buszujący w zbożu, przeł. M. Skibniewska, Iskry, Warszawa 2004.