Wybierz klasę
Przedszkole P
Podstawówka 1-3 4-6 7-8
Liceum 1-2 3-4
Pobierz całą listę
Wróć do wyników wyszukiwania
Alternatywna Lista Lektur, Przygody Madiki z Czerwcowego Wzgórza
Dostępne:
Nasza Księgarnia
„ (…) Madika zaczyna rozmyślać. Abbe opowiadał jej, że na wojnie był taki jeden, który ze swojego samolotu wyskoczył z ogromnym parasolem. Jasne, że Madika rozumie, że nie można latać sobie dookoła tu i tam z parasolem jak Jon Blund, ale może się uda wyskoczyć na ziemie z samolotu. Albo… z jakiegoś innego miejsca! Madika namyśla się. Dach drewutni to niezłe miejsce.”

O czym jest ta książka?

Siedmioletnia Madika mieszka w małym miasteczku razem ze swoimi rodzicami i siostrzyczką Lisabeth. Choć dziewczynka robi wszystko, żeby być grzecznym dzieckiem, pomysły lęgną się w jej głowie „szybciej, niż prosie zdąży mrugnąć” i domagają natychmiastowej realizacji. Nieposkromiona wyobraźnia i potrzeba przygód nie zawsze spotykają się ze zrozumieniem rodziców, zwłaszcza że niektóre poczynania Madiki bywają niebezpieczne (skok z parasolem z dachu drewutni czy spławianie siostry w balii). Na szczęście nawet te sytuacje dobrze się kończą, a mama i tata nigdy nie złoszczą się zbyt długo. Gdy Madika zaczyna naukę w szkole pojawiają się przed nią nowe wyzwania. Dziewczynce nie jest momentami łatwo, a niepowodzenia zrzuca na tajemniczego Rickarda – który ma zawsze gorsze stopnie niż Madika i rozrabia najbardziej z całej klasy…

Warto wiedzieć

Bohaterką powieści jest siedmioletnia Madika – pomysłowa i pełna inwencji dziewczynka, która często pakuje się w tarapaty. Astrid Lindgren z czułością, ale i bez zbędnych upiększeń, odmalowuje świat dzieciństwa, w którym jest przestrzeń na: zabawę, ryzyko, błędy, odrobinę strachu i zadawanie pytań. Madika wychowuje się w stabilnej rodzinie, w zasobnym domu. W książce pokazana jest zarazem sytuacja dzieci, żyjących w odmiennych warunkach. Dziewczynka koleguje się z Abbe, o którego ojcu często mówi się, że jest pijany. Chłopiec musi pracować od najmłodszych lat, żeby pomóc w utrzymaniu rodziny. Z kolei zaniedbana przez dorosłych Mia, korzystająca z pomocy opieki społecznej, bije się najlepiej na świecie i zostaje najlepszą przyjaciółką Madiki. Akcja książki, wydanej po raz pierwszy w 1960 roku, toczy się podczas I wojny światowej i pokazuje tradycyjny podział ról między kobietami i mężczyznami, a o Madice mówi się, że „powinna urodzić się chłopcem” ze względu na skłonności do wybryków i łobuzerskie usposobienie.

Tematy do rozmowy:

Masz jakiegoś przyjaciela/ przyjaciółkę? Co lubicie razem robić? A jeśli nie masz, to z kim chciałbyś się zaprzyjaźnić?

Mia była wielkim wrogiem Madiki, choć Madika nie do końca wiedziała, dlaczego Mia tak jej nie lubi. Potem zbliżyły się do siebie. Jak to się dzieje, że czasem kogoś bardzo nie lubimy, a potem zaczynamy się z tą osobą kolegować?

Każdy z nas ma w życiu nowe przygody i sytuacje. Poznajemy dzięki nim ludzi i uczymy się różnych rzeczy. Czasem są jednak sprawy, których się trochę obawiamy i z którymi trzeba sobie jakoś poradzić. W rozdziale pt. “Rickard” Madika wymyśla chłopca, któremu przypisuje wszystkie swoje winy i błędy. Jak sądzisz, dlaczego tak robi?

Niektórzy dorośli zadzierają nosa i są nieuprzejmi? Jak sobie z nimi poradzić?

Dalsze inspiracje:

„Lodówka Zosi”
„8+2 i ciężarówka”
„Babcia na jabłoni”
„Jedyna taka Ester”

Alternatywna Lista Lektur
Przegląd prywatności

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby zapewnić Ci najlepszą możliwą obsługę. Informacje o ciasteczkach są przechowywane w przeglądarce i wykonują funkcje takie jak rozpoznawanie Cię po powrocie na naszą stronę internetową i pomaganie naszemu zespołowi w zrozumieniu, które sekcje witryny są dla Ciebie najbardziej interesujące i przydatne. Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce prywatności.