Wybierz klasę
Przedszkole P
Podstawówka 1-3 4-6 7-8
Liceum 1-2 3-4
Pobierz całą listę
Wróć do wyników wyszukiwania
Grzegorz Uzdański „Wypiór”

„Wypiór” to utwór, który na wielu poziomach nawiązuje do epoki romantyzmu. Główny bohater to Adam Mickiewicz, który jest – jak to Mickiewicz! – wiecznie żywy… Pod postacią wampira, czyli bestii, która zyskała wielką popularność literacką właśnie za czasów romantycznych. W książce znaleźć można liczne informacje biograficzne i aluzje, które wzbogacają wiedzę czytelników na temat wielkiego wieszcza.
Gatunkowo „Wypióra” zaklasyfikować można jako poemat dygresyjny (znany gatunek romantyczny!): utwór fabularny, pisany wierszem, o luźnej kompozycji, w którym przebieg akcji zdaje się pretekstem do snucia refleksji o świecie i ludzkiej naturze.
Do romantyzmu nawiązuje też synkretyczna forma utworu Uzdańskiego, w którym z fragmentami dramatycznymi sąsiadują dzienniki, wpisy z forów internetowych, e-maile, wiersze. Z tej rozmaitości strategii pisarskich wyłania się smutna historia o samotności i nieszczęśliwej miłości, które były przecież tematami wiodącymi w epoce romantyzmu. Autor wieńczy tekst, jakżeby inaczej, zakończeniem otwartym, dzięki czemu dalsze losy bohaterów, tak jak losy Kordiana czy Konrada, są dla nas, czytelników, zagadką.



Alternatywna Lista Lektur
Przegląd prywatności

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby zapewnić Ci najlepszą możliwą obsługę. Informacje o ciasteczkach są przechowywane w przeglądarce i wykonują funkcje takie jak rozpoznawanie Cię po powrocie na naszą stronę internetową i pomaganie naszemu zespołowi w zrozumieniu, które sekcje witryny są dla Ciebie najbardziej interesujące i przydatne. Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce prywatności.