„Tym razem Mike nie tylko pojawił się na korcie i przemaszerował przez niego podczas rozgrywki, ale zatrzymał się przed siatką i pozostał tam przez większą część meczu. Ani razu nie spojrzał wprost na Floyda, tylko wciąż lekko marszczył brwi, obserwując wszystko, co działo się wokół niego.
Niełatwo serwować piłkę przez ciało kogoś, kto stoi bezpośrednio na linii twojego wzroku, nawet jeśli wiesz, że tak naprawdę tej osoby tam nie ma.”
O czym jest ta książka?
Piętnastoletni Floyd jest od małego szkolony na wielkiego tenisistę. Jego rodzice pracują w branży, a ojciec Floyda musiał się za młodu pożegnać z karierą sportową na skutek wypadku. Od dziecka oswajany z piłką, Floyd rzeczywiście odnosi spektakularne sukcesy na korcie, dopóki podczas jednego z treningów, nie odwiedza go tajemniczy Mike. Chłopiec pojawia się niczym zjawa, przeszkadza w meczach, zadaje dziwne pytania. Co więcej nie widzi go nikt poza Floydem! Nastoletniemu tenisiście coraz trudniej skupić się na grze i czekających go mistrzostwach. Do akcji wkracza terapeuta, który wraz z Floydem próbuje rozwikłać zagadkę tego, kim jest Mike i czego tak naprawdę chce. Wnioski okażą się zaskakujące i zaważą na dalszych losach Floyda.
Warto wiedzieć
„Mike” to jedna z naszych ulubionych książek z całej Alternatywnej Listy Lektur. W powieści wykorzystany jest wątek, często obecny we współczesnej literaturze młodzieżowej. Bohater, spełniający oczekiwania rodziców, które głęboko przyswoił, nie uświadamia sobie swoich prawdziwych pasji i potrzeb. Nie potrafi pójść za głosem serca w sprawach dla siebie kluczowych. Dopiero raptowny kryzys wytrąca nastolatka z utartego szlaku, jakim podąża i otwiera przestrzeń na zadanie sobie znaczących pytań. W procesie odkrywania siebie towarzyszy mu psycholog (świetnie pokazany proces terapii) oraz babcia (osoba, która potrafi zobaczyć inny aspekt tożsamości wnuka niż jego rodzice). Autor w lekki i dowcipny sposób pokazał trud podążania własną drogą, konfrontacji z oczekiwaniami znaczących innych i wzięcia odpowiedzialności za swoje decyzje. Prosty a zarazem oryginalny pomysł na pokazanie wewnętrznego rozdarcia bohatera, pomaga czytelnikowi uświadomić sobie, jak ważne jest słuchanie tego, co nam w duszy gra. Rodzice bohatera pokazani są jako osoby skłonne do refleksji, i stopniowo, coraz bardziej otwarte na dążenie ich dziecka do autonomii (chociaż początkowo proces ten jest dla nich bardzo trudny).
Tematy do rozmowy:
Jakie sytuacje, działania, czynności sprawiają ci w życiu najwięcej przyjemności?
W czym jesteś podobny do członków swojej rodziny a w czym się różnicie?
Czy masz w swoim otoczeniu jakąś dorosłą osobę, z którą lubisz rozmawiać?
Czasami trudno powiedzieć innym, że chcesz coś zrobić inaczej od nich, masz inne zdanie na jakiś temat. Miałeś kiedyś taką sytuację? Jak można z tego wybrnąć?
Dalsze inspiracje:
Książki: „Całkiem obcy człowiek”, „Niezgodna”, „Pasztety do boju!”
Filmy: „Stowarzyszenie umarłych poetów”, „Billy Elliot”, „Mała miss”